بهترین روش های تمیز کردن اسپیکر گوشی

اگر احساس می‌کنید که اسپیکر گوشی شما مثل روز اول پرقدرت و پرصدا نیست؛ نگران نباشید. گاهی بدون نیاز به تعم

توسط مدیر سایت در 23 مهر 1402

اگر احساس می‌کنید که اسپیکر گوشی شما مثل روز اول پرقدرت و پرصدا نیست؛ نگران نباشید. گاهی بدون نیاز به تعمیر کردن یا پرداخت هزینه‌های زیاد هم می‌توان این مشکل را حل کرد. در واقع، وقتی گوشی را در کیف یا جیب خود می‌گذارید و همه جا آن را به همراه می‌برید، نفوذ گرد و غبار و ذرات ریز به اسپیکر آن اجتناب ناپذیر است. همین موضوع روی کیفیت صدای خروجی این اسپیکرها اثر می‌گذارد و عملکرد آن‌ها را به مرور ضعیف‌تر خواهد کرد.

در بیشتر مواقع تنها تمیز کردن اسپیکر گوشی با روش‌های ساده می‌تواند کیفیت صدا را مثل روز اول کند؛ البته این که چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم، خیلی می‌تواند روی نتیجه کار اثر بگذارد. پس با ما همراه باشید تا چند تکنیک ساده را برای این کار مرور کنیم.

آن‌چه باید قبل از شروع بدانید:

یکی از ، کثیف شدن آن است. در واقع تمیز نکردن اسپیکر گوشی و و غیره نه تنها موجب کاهش صدای آن‌ها می‌شود، بلکه روی عملکردشان هم اثر می‌گذارد. پس باید به صورت مرتب این را تمیز کنید.

البته قبل از پاک کردن بلندگوهای گوشی، باید مکان آن‌ها را روی گوشی خود را پیدا کنید. فراموش نکنید که بیشتر تلفن‌های همراه دو نوع بلندگو دارند. نوع اول که در هنگام مکالمه فعال می‌شوند، در قسمت بالای گوشی قرار می‌گیرند و نوع دوم که برای پخش صدا به کار می‌روند، بیشتر در قسمت‌های پایین و در سمت راست یا چپ پورت شارژ دیده می‌شوند؛ اما هستند مدل‌هایی که اسپیکر آن‌ها در پشت یا کناره‌های موبایل قرار دارد.

در نظر داشته باشید که هر کدام از تکنیک‌های زیر را باید برای همه اسپیکرهای مکالمه و پخش تلفن همراه به کار بگیرید. هم‌چنین، توصیه می‌کنیم قبل از شروع را جدا کرده و گوشی خود را خاموش کنید. هم‌چنین، در کنار روش‌های زیر به هیچ عنوان از آب یا مواد شوینده استفاده نکنید.

1- تمیز کردن اسپیکر گوشی با گوش پاک کن

قبل از این‌که برای حل مشکل صدای هندزفری یا اسپیکر گوشی به یک متخصص یا تعمیرکار موبایل مراجعه کنید، بهتر است که آن‌ها را با روش‌های مختلف تمیز کنید. در مقاله «» روش‌های مناسب برای این کار را بیان کرده‌ایم و در این مقاله به سراغ اسپیکرهای گوشی می‌رویم.

برای شروع کار می‌توانید به سراغ یک گوش پاک کن ساده بروید و آن را روی قسمت بیرونی بلندگوها بکشید. این کار را با حرکات دایره‌ای روی سوراخ‌های بلندگو به آرامی ادامه دهید. می‌توانید سر گوش پاک کن خود را به مقدار کمی الکل درصد پایین هم آغشته کنید.

اگر سوراخ های بلندگو به اندازه کافی بزرگ هستند، گوش پاک کن را در سوراخ‌های آن فشار دهید؛ اما این کار را به آرامی انجام داده و خیلی محکم فشار ندهید. فقط به اندازه‌ای که با پنبه سر گوش پاک کن بتوانید کمی داخل سوراخ‌ها را با حرکات چرخشی تمیز کنید. این کار را تا زمانی که تمام آلودگی‌ها از بین بروند، ادامه دهید.

2- پاک کردن بلندگوی گوشی با مسواک

همچنان این سوال را دارید که چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم؟ دومین راهکاری که به شما معرفی می‌کنیم، استفاده از یک مسواک است. بهتر است مسواکی را برای این کار انتخاب کنید که نه خیلی نرم و نه خیلی سفت باشد. حالا مسواک را به دیواره‌های بالایی اسپیکر بکشید و به چپ و راست حرکت دهید. سپس بار دیگر با آن دیواره‌های پایینی را تمیز کنید. بد نیست بدانید که از همین مسواک ساده می‌توانید برای استفاده کنید.

3- تمیز کردن بلندگوی موبایل با چسب خمیری

چسب‌های خمیری یا بلو تاک‌ها هم برای تمیز کردن اسپیکر گوشی مناسب به نظر می‌رسند. این چسب‌ها در فروشگاه‌های لوازم اداری یا رنگ فروشی‌ها پیدا می‌شوند و شبیه به خمیرهای بازی هستند. یک تک 2.5 سانتی متری از چسب خمیری را بشکنید و مثل یک توپ کوچک و نرم شکل دهید. سپس آن را روی سوراخ‌های بلندگو فشار دهید تا کمی به داخل نفوذ کند؛ اما مراقب باشید که کنده نشود. حالا آن را به مدت 2 تا 3 ثانیه نگه دارید و سپس بیرون بیاورید. با این کار آلودگی‌های داخل به چسب چسبیده می‌شوند. این کار را تا زمانی که تمام کثیفی‌ها جدا شوند، ادامه دهید و در حین کار مرتب سمت چسب را تغییر دهید و از طرف تمیز آن استفاده کنید.

4- پاک کردن اسپیکر گوشی با نوار چسب

اگر هیچ یک از وسایل بالا را ندارید، به سراغ نوارچسب بروید. تکه‌ای از آن را جدا کنید و سپس آن را رول کنید تا شکل استوانه پیدا کند. می‌توانید آن را دور انگشت خود هم بپیچید. البته درنظر داشته باشید که قسمت چسبنده به سمت بیرون باشد. حالا نوار را روی بلندگوی تلفن خود فشار دهید. قسمت چسبنده بیشتر کثیفی‌های انباشته شده در داخل و اطراف بلندگو گوشی شما را جذب می‌کند.

اگر آلودگی داخل اسپیکر شما زیاد است، احتمالا باید از چند قطعه نوارچسب استفاده کنید.

5- تمیز کردن بلندگوهای گوشی با خلال دندان و پارچه

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانیم در پاسخ به سوال که چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم، پیشنهاد دهیم، استفاده از خلال دندان ساده است. می‌توانید ابتدا با کمک یک خلال دندان درون سوراخ‌ها را تمیز کنید. در نظر داشته باشید که این کار را با حساسیت و دقت بالایی انجام دهید تا نوک تیز خلال به قطعات داخلی بلندگوی گوشی آسیبی وارد نکند. سپس با کمک یک قلم مو یا دستمال تمیز آلودگی‌های جدا شده را از سطح اسپیکر بردارید.

6- تمیز کردن اسپیکر تلفن همراه با دمنده‌های هوا

استفاده از هوای فشرده یکی از ایمن‌ترین راه‌ها برای حذف گرد و غبار از مکان‌های غیرقابل دسترس یا حساس مانند سوراخ‌های بلندگوی تلفن شما است. برای این کار می‌توانید از دمنده‌های هوا پلاستیکی یا قوطی‌های هوای فشرده کمک بگیرید. در صورتی که از دمنده‌ها لاستیکی استفاده می‌کنید، کافی است که سر آن را نزدیک سوراخ‌های اسپیکر قرار داده و آن را فشار دهید تا گرد و غبار را از بین ببرد.

اگر قصد استفاده از قوطی‌های هوای فشرده دارید، می‌توانید آن‌ها از فروشگاه‌های لوازم اداری یا الکترونیکی تهیه کنید. توصیه می‌کنیم که به همراه آن‌ها نی مخصوص را هم بخرید. کافی است که قوطی را به سمت پایین و نزدیک به سوراخ‌ها بگیرید و چند بار به داخل آن‌ها هوا را اسپری کنید. اگر در حین اسپری کردن احساس کردید، هوا از کناره‌های نی خارج می‌شود، آن را محکم کنید.

در نهایت آلودگی‌های خارج شده را با یک دستمال بردارید. در نظر داشته باشید که خیلی نزدیک به بلندگو اسپری نکنید، وگرنه ممکن است به قطعات الکتریکی داخلی گوشی آسیب برسانید.
تمیز کردن اسپیکر گوشی شیائومی

جالب است بدانید که علاوه بر روش‌های بالا برای تمیز کردن اسپیکر گوشی یک ترفند دیگر هم وجود دارد. در واقع خود شرکت شیائومی یک ویژگی در تنظیمات گوشی‌های خود تعریف کرده است که با کمک آن می‌توانید صدای اسپیکر خود را بهبود ببخشید و آلودگی‌های آن را پاک‌سازی کنید. البته ممکن است این ویژگی برای برخی از مدل‌ها در نظر گرفته نشده باشد. برای استفاده از این ویژگی کافی است که مراحل زیر را با ما پشت سر بگذارید:

    وارد بخش تنظیمات گوشی خود شوید. سپس روی گزینۀ Additional Settings کلیک کنید.
    در مرحله بعد باید گزینه Clear Speaker setting را لمس کنید.
    حالا روی Clear Speaker setting ضربه بزنید تا فعال شود. به محض فعال‌سازی، دستگاه یک فایل صوتی ۳۰ ثانیه‌ای با فرکانس خاص پخش می‌کند. پخش این فایل صوتی باعث می‌شود که آلودگی‌ها و گرد و غبار از اسپیکر جدا شده و کیفیت صدای بلندگو به حالت اولیه برگردد.

تمیز کردن اسپیکر گوشی آیفون

یکی از راه‌های ، تمیز کردن بلندگوهای آن است. بلندگوی گوشی آیفون در سمت راست پورت شارژ لایتنینگ قرار دارد و برای تمیز کردن آن می‌توانید از روش‌ها و ترفندهای گفته شده در بالا کمک بگیرید. فقط در نظر داشته باشید که بخش مشبک بلندگو گوشی‌های آیفون از ظرافت بالایی برخوردارند و باید با آرامش و دقت آن‌ها را تمیز کنید. استفاده از مقدار کمی الکل هم برای پاکسازی بیشتر توصیه می‌شود؛ اما نباید الکل را مستقیما به گوشی اسپری کنید. بلکه باید از دستمال یا مسواک آغشته به الکل کمک بگیرید.

یکی از اشتباهات رایج کاربران این است که به دلیل ضدآب بودن، برای تمیز کردن اسپیکر گوشی آیفون خود از آب استفاده می‌کنند. در صورتی که احتمال نفوذ آب به قطعات داخلی زیاد است و احتمال آسیب رسیدن به آن‌ها وجود دارد.
تمیز کردن بلندگو گوشی با صدا

اگر از برخی کارشناسان بپرسید که چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم؛ ممکن است به شما برنامه‌هایی را برای این کار معرفی کنند. این برنامه‌ها با پخش صداهای ویژه با فرکانس‌های خاص باعث می‌شوند که گرد و غبار و آلودگی‌ها از سطح اسپیکر جدا شده و خارج شوند. حتی سازندگان برخی از این اپلیکیشن‌ها ادعا دارند که بلندگوی گوشی‌های آب خورده را هم بهبود می‌بخشند. این افراد معتقدند که پس از این که گوشی با آب تماس پیدا کرد؛ حتی پس از گذشت زمان باز هم رطوبت روی سطح داخلی باقی می‌ماند که باعث افت عملکرد اسپیکر خواهد شد.

در مقابل، برخی این نظرات را درست نمی‌دانند و می‌گویند قرار گرفتن گوشی در معرض آب یا به طور کامل باعث از کار افتادن اسپیکر و خرابی آن می‌شود یا اثری روی آن نمی‌گذارد. در واقع از نظر آن‌ها ماندن رطوبت روی بلندگو معنایی ندارد.

قطعا استفاده از این برنامه‌ها، نیست؛ اما بهرحال بسیاری از افراد برای تمیز کردن اسپیکر گوشی با صدا از این برنامه‌ها استفاده کرده و اعلام رضایت هم داشته‌اند. تمیز کردن اسپیکر گوشی ، هواوی، شیائومی و تمامی گوشی‌های اندرویدی با این برنامه‌ها امکان‌پذیر است. البته همان طور که اشاره کردیم گوشی‌های شیائومی خود این ویژگی اختصاصی را در بخش تنظیمات دارد. به هر حال شما هم می‌توانید این برنامه‌ها را امتحان کنید؛ اما برای دانلود آن‌ها حتما به سراغ منابع معتبر بروید.
چرا باید بلندگوی گوشی خود را تمیز کنید؟

هرچه هم که در نگهداری از گوشی خود دقت کنید، باز هم به مرور زمان ریزگردهای موجود در هوا به درون سوراخ‌های اسپیکر نفوذ می‌کند و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود که به صورت مرتب با روش‌های گفته شده در این مقاله اسپیکر گوشی خود را پاکسازی کنید. خوشبختانه بیشتر این روش‌ها نیاز به هزینه خاصی هم ندارند و با وسایل داخل منزل هم می‌توانید آن‌ها را اجرا کنید. در آخر اگر احساس کردید مشکل اسپیکر شما حل نشده، باید به متخصصان تعمیر موبایل مراجعه کنید.

شما برای تمیز کردن اسپیکر گوشی خود از چه روشی استفاده می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. اگر برای گوشی همراه عزیزتان به دنبال بهترین و باکیفیت‌ترین لوازم جانبی هستید، نگاهی به صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی جانبی داشته باشید. با گذشت زمان، اسپیکرهای گوشی هوشمند شما پرز، گرد و غبار و انواع کثیفی را جمع می‌کنند که احتمالا شما آن‌ها را نمی‌بینید. هنگامی که آن‌ها را برای مدت طولانی تمیز نکنید، صدای گوشی شما چندان واضح شنیده نمی‌شود اما قبل از رفتن به تعمیرگاه، چند تکنیک عالی برای تمیز کردن اسپیکرها از بیرون و داخل گوشی وجود دارد که ما در این مطلب بیان کردیم. لازم به ذکر است آرنیک موبایل خدمات زیر را در قالب بهترین برندها ارائه می‌دهد:

روش ۱: پاک کردن کثیفی اسپیکر گوشی با وسایل خانگی

    اسپیکرهای گوشی خود را پیدا کنید. اسپیکرهای آیفون معمولا در پایین به سمت چپ و راست درگاه شارژر قرار دارند. اسپیکرهای سامسونگ در پایین نیز قرار دارند اما معمولا به سمت چپ یا راست درگاه شارژر محدود می‌شوند. اسپیکرهای گوشی تقریبا همیشه در بالای صفحه جلویی گوشی جایی که گوش خود را قرار می‌دهید، قرار دارند. به مکان‌های اسپیکرهای جایگزین، مانند کناره نزدیک دکمه صدا یا پایین صفحه جلویی گوشی توجه کنید.
    یک گوش پاک کن را در قسمت بیرونی اسپیکرها بمالید. به آرامی آن را با حرکات دایره‌ای روی سوراخ‌های اسپیکر حرکت دهید و در عین حال کمی فشار وارد کنید. این روند را تا زمانی که تمام کثیفی‌ها از بین بروند ادامه دهید. اگر سوراخ‌های اسپیکر به اندازه کافی بزرگ هستند، گوش پاک کن را در سوراخ‌ها فشار دهید. اما خیلی محکم فشار ندهید، فقط به اندازه‌ای که پنبه در نوک آن وارد شکاف شود. هنگامی که داخل آن قرار گرفت، گوش پاک کن را به چپ و راست مالش دهید و در عین حال کمی فشار وارد کنید.
    گوش پاک کن را وقتی کثیف شدند عوض کنید. برای نتایج بهتر، مقدار کمی الکل را روی گوش پاک کن خود بمالید.
    خمیر چسبنده را به شکل یک توپ کوچک فشرده کنید و آن را روی سوراخ‌های اسپیکر فشار دهید. یک تکه ۱ اینچی (۲.۵ سانتی متری) از خمیر چسبناک را جدا کرده و شروع به فشار دادن آن به شکل توپ کنید. فشرده‌سازی آن را تا زمانی که نرم و چکش خوار شود، ادامه دهید. سپس آن را روی سوراخ‌های اسپیکر فشار دهید. به اندازه‌ای فشار وارد کنید که چسب خمیر به اسپیکر وارد شود. آن را به مدت ۲ تا ۳ ثانیه نگه دارید و آن را بردارید و می‌بینید کثیفی به خمیر چسبیده است. این روند را تا جایی ادامه دهید که دیگر آلودگی از اسپیکرها خارج نشود. خمیر چسبناک خود را به اطراف حرکت دهید تا همیشه از سطح تمیز آن استفاده کنید.
    گریل های اسپیکر کوچک را با استفاده از یک مسواک با موهای متوسط تمیز کنید. برس را به سمت بالا یا پایین گوشی خود خم کنید. آن را موازی با بالای گوشی خود نگه دارید و آن را با حرکات بالا و پایین حرکت دهید. پس از آن، مسواک خود را به صورت عمودی (موازی با کناره تلفن خود) بچرخانید و با حرکت دادن آن در حرکات چپ و راست تمیز کنید.
    برس مسواک را به سمت بالا زاویه دهید و با موهای زیرین آن را بشویید تا کثیفی سخت شود. همیشه از یک برس با موهای متوسط استفاده کنید. موهای نرم به اندازه کافی برای از بین بردن کثیفی خوب نیستند، در حالی که موهای قوی‌تر آنقدر ضخیم هستند که نمی‌توانند به سوراخ‌های کوچک اسپیکر برسند.

در آموزشگاه تعمیرات گوشی ، تعمیر همه برندهای گوشی های موبایل و تبلت را برای سیستم های اندروید و iOS تحت پوشش قرار می دهد.

روش ۲: خارج کردن کثیفی با هوای فشرده

    یک قوطی هوای فشرده بخرید. قوطی‌های هوای فشرده را می‌توانید در فروشگاه‌های لوازم اداری، فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی و تامین کنندگان آنلاین پیدا کنید. آن را با نشانه گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین تست کنید. با هر اسپری میزان هوای خارج شده را احساس کنید. برای دقت بیشتر یک قوطی با نی خریداری کنید.
    برای افزایش دقت، نی را به نازل قوطی وصل کنید. نی نازک را روی نازل قوطی هوای فشرده خود پیچ کنید. آن را با نشانه گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین آزمایش کنید. هوا باید از نوک نی باد کند. اگر در حین اسپری کردن احساس کردید هوا از کناره‌های نازل خارج می‌شود، نی را سفت کنید. اگر راحت هستید که هوای فشرده خود را بدون آن هدف قرار دهید، از نی صرف نظر کنید.
    هوای فشرده را با ۳ تا ۴ بار انفجار کوتاه در شیار بلندگو دمید. نازل یا نوک نی را حداقل ۱⁄۲ اینچ (۱.۳ سانتی متر) از دهانه بلندگو نگه دارید. با این کار کثیفی اضافی که به اسپیکر فشار داده شده است را از گوش پاک کن شما پاک می‌کند. به اسپیکر نزدیک نشوید وگرنه ممکن است به قطعات الکتریکی داخلی گوشی آسیب برسانید. اگر از نی استفاده می‌کنید، آن را با دست غیر غالب خود نگه دارید تا در هنگام دمیدن هوا ثابت بماند.

  1.  

روش ۳: اسپیکرهای گوشی را از داخل تمیز کنید

    درب پشتی گوشی خود را با مکنده و اسپاگر بردارید. محیط گوشی خود را با استفاده از سشوار روی حرارت کم حدود ۱۵ ثانیه گرم کنید. سپس یک ساکشن کاپ را به پشت بمالید. در حالی که صفحه نمایش رو به پایین است، دسته مکش را به آرامی به سمت خود بکشید. در همان زمان، انتهای صاف یک اسپاجر را در بین دهانه محیطی قرار دهید و آن را به سمت خود حرکت دهید. به اهرم زدن تکه پشتی ادامه دهید (در حالی که هنوز ساکشن کاپ را می‌کشید) تا زمانی که بیرون بیاید.
    شما می‌توانید یک اسپاجر، ابزاری با انتهای پیچ گوشتی سر صاف که به عنوان گوه استفاده می‌شود، از فروشگاه‌های لوازم خانگی خریداری کنید. اگر مشکل دارید، حرارت بیشتری به محیط وارد کنید تا چسب نگهدارنده دو تکه گوشی در جای خود شل شود.
    با مدل‌های قدیمی‌تر و ارزان‌تر گوشی، شما می‌توانید پشت گوشی را با دستان خود باز کنید. برای گوشی‌های جدیدتر و گران‌تر با پشت شیشه‌ای، این امکان‌پذیر نیست.
    قاب‌های فلزی و اسپیکرهایی را باز کنید که از آن‌ها محافظت می‌کنند. اسپیکرهای گوشی معمولا توسط روکش‌های فلزی در جای خود ثابت می‌شوند. پیچ‌های نگهدارنده روکش‌ها را با استفاده از پیچ گوشتی فیلیپس شماره ۳ بردارید و آن‌ها را بردارید. از اینجا به آرامی بلندگوها را بیرون بکشید. اگر مشکل دارید به آرامی اسپیکرها را با استفاده از اسپاگر بیرون بکشید.
    اسپیکرها را با یک پارچه میکروفیبر آغشته به الکل پاک کنید. مقدار کمی الکل مالیده را روی یک پارچه میکروفیبر بمالید. قطعات اسپیکر را به آرامی بشویید تا تمیز شوند. برای منافذ، از بیرون به آرامی داخل آن‌ها باد بزنید. پس از آن، یک گوش پاک کن را در الکل آغشته کنید و به آرامی آن را از طریق دهانه‌های اسپیکر بمالید. همچنین می‌توانید از پارچه نرم یا دستمال کاغذی بدون پرز استفاده کنید. با این حال، آن‌ها در جمع آوری کثیفی موثر نیستند. قبل از قرار دادن اسپیکرها در کنار هم، مطمئن شوید که اجازه دهید اسپیکرها و دهانه‌ها خشک شوند.
    اگر هنوز نمی‌توانید به اسپیکرهای خود دسترسی پیدا کنید، قطعه دوم پشتی را بردارید. در برخی از تلفن‌ها (معمولا برندهای سامسونگ) برای دسترسی به دهانه‌های اسپیکرها، باید قطعه دوم پشتی را جدا کنید. این گوشی‌ها ۱۰ تا ۱۳ پیچ دیگر برای جدا کردن خواهند داشت، البته تعداد دقیق آن‌ها بسته به مدل و سازنده متفاوت است. از یک پیچ گوشتی فیلیپس شماره ۳ ۴ اینچی (۱۰ سانتی متری) استفاده کنید تا هر پیچ را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا زمانی که شل شوند. پس از آن، قطعه دوم پشت را بکشید.
    اگر گوشی شما دارای یک لایه پلاستیکی است که پیچ‌ها را می‌پوشاند. هنگامی که قطعه پشتی دوم خاموش شد، می‌توانید به دهانه‌های اسپیکرها و بلندگوها دسترسی داشته باشید و آن‌ها را تمیز کنید. با این حال، در برخی موارد فقط می‌توانید منافذ را تمیز کنید. پس از اتمام تمیز کردن اسپیکر گوشی؛ قطعه پشتی را دوباره به آن بچسبانید و پیچ‌ها را دوباره وصل کنید. پس از آن، می‌توانید پوشش‌های فلزی را دوباره به اسپیکرها وصل کنید و درب پشتی را دوباره ببندید.

نکات پایانی

اگر بعد از تمیز کردن اسپیکر گوشی همچنان با مشکل مواجه هستید، گوشی خود را به تعمیرگاه ببرید. طراحی گوشی می‌تواند متفاوت باشد، به خصوص با مدل‌های جدیدتر. صرف نظر از طراحی، هرگز سیم یا کابل رابط را قطع نکنید و کاری را که از آن مطمئن نیستید انجام ندهید. یک گوشی کارآمد بهتر از یک گوشی کثیف است!

https://shabakkeh.ir/بهترین-روش-های-تمیز-کردن-اسپیکر-گوشی

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن