مقالات – سازه تجهیز فولاد امین

برای خریدن الکترود جوشکاری با دو نکته را مد نظر خود قرار دهید. مهم است که شما مقاومت کششی الکترود جوشکاری را با فلز پایه مطابقت دهید. در این مقاله سعی کردیم مهم ترین اطلاعاتی که مربوط به الکترودهای جوشکاری است را با شما به اشتراک بگذاریم. این روش در سال ۱۹۰۰ توسط مهندس سوئدی “یوهان آگوست برینل” پیشنهاد شد. از بدو فعالیت شرکت اهتمام جدی مدیران شرکت به اصل مشتری مداری و تلاش در جهت رفع نیازهای تصریحی و تلویحی مشتریان باعث شد تا محصولات شرکت به سرعت جایگاه شایسته ای را در بازار بدست آورند . لذا در این نوع الکترود بیشتر در جوشکاری های سرازیری به علت سرعت منجمد شدن مواد مذاب استفاده می کنند. همچنین این فولاد در صنایع نفت به عنوان مته های حفاری به کار برده می­شود. همچنین اگر از جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود های کربنی استفاده می کنید، باید بدانید که الکترود های کربنی از نوع غیر قابل مصرف هستند و ساختاری گرافیتی دارند. از جمله استانداردهایی هستند که الکترودها برحسب آنها کدگذاری میشوند. بنا به تفکری رایج که تا حد زیادی نیز اشتباه میباشد اولین موضوعی که در الکترودهای ضد سایش به آن توجه میشود میزان درصد کروم الکترودها میباشد. بیشترین کاربرد آن در حالتی است که شکافهای عمیقی وجود دارد و نیاز به چندین جوش بر روی هم میباشد.

الکترود ضد سایش میکا الکترود های جوشکاری به سیم هایی فلزی گفته می شود که با استفاده از دستگاه جوشکاری و با ایجاد قوس الکتریکی، گرمای زیادی تولید کرده و ذوب می شوند تا سطح فلز را به هم جوش دهند. ورق های هاردوکس با سختی ۴۰۰، ۴۵۰، ۵۰۰ و ۶۰۰ برینل موجود می باشد که از میان آن ها ورق هاردوکس ۴۰۰ ، ۴۵۰ و ۵۰۰ در صنایع داخلی کاربرد بیشتری دارد. آلیاژ CK45 در واقع نوعی فولاد است که کاربرد اصلی آن در مواردی همچون ساخت و تولید میل لنگ های صنعتی، شفت­ های تراشکاری ، محور پمپ ها می­باشد. پیرو یک سنت اشتباه، بسیار زیاد مشاهده میکنیم که هر جایی که صحبت از هاردفیسینگ و الکترودهای ضد سایش میشود از برند آما 1600 استفاده میکنند. همانطورکه می دانید ورق CK45 از خانواده ورق های ضد سایش می باشد که با سختی ۱۶۰ الی ۱۹۰ برینل طبق استاندارد بین المللی تولید می شود. خانواده ای از ورق های فولادی بوده که کاربرد اصلی آنها در ساخت مخازن جوشی که نیاز به سختی بالایی دارند و ورق آلیاژی A516 در ۴ دسته مختلف ساخته می شوند که هر کدام از این ورق آلیاژی دارای کشش مختلفی می باشد. این کد از تولیدات ضدسایشی شرکت آما شامل عناصری مانند کروم، کربن، مولیبدن، منگنز و وانادیوم میباشد که برای تحمل سه عامل همزمان: سایش، ضربه و فشار مناسب است.

الکترود های ضد سایش
ورق Ck45 با صدم درصد تقریبی ، دارای ۰٫۴۵% کربن و به ترتیب ۰٫۲۵% و ۰٫۶۵% سیلیسیم و منگنز خرید الکترود ضد سایش می باشد. ورق های هاردوکس که نوع مقاومی از ورق های ضد سایش هستند، با مقاومت بالایی که در مقابل سایش دارند این مشکل را برطرف کرده اند. دلیل نامیدن این نوع ورق ها به نام ورق آلیاژی میزان تفاوت موجود در درصد ترکیب عناصر سازنده فولاد اهم از کربن منگنز مولیبدن کرم و در موارد خاص نیکل وانادیوم و تنگستن می باشد. ورق فولاد کربنی A283 در ساختار شیمیایی خود، ۲۴ % کربن و عناصر سیلیسیم Si و منگنز Mn را جای داده است. در واقع اعداد معرفی کننده ی ورق هاردوکس (مانند؛ Hardox 400، Hardox 500 و …) نشان دهندی درجه سختی ورق ها بر حسب برینل (Brinell) است. ورق Hardox 450 دارای قابلیت جوش پذیری و اتصال پذیری بالایی است. ورق های هاردوکس در ضخامت های بالاتر از ۵mm عرضه می شود؛ ورق های معادل هادوکس نظیر ورق کرسابرو دارای ضخامت های پایین تر و بیشتر از ۵mm.

این ورق ها در صنعت خوردوسازی برای ساخت انواع قطعات اتومبیل و موتور، در ساخت غلطک های صنعتی و همینطور به عنوان شفت مورد استفاده قرار می گیرد. الکترود S-8018.B2: این الکترود با نوع هیدروژن کم و با پودر آهن است. و در نهایت از نظر جنس ساخت نیز این قطعه ها به انواع الکترود انجماد سریع، الکترود انجماد پر شده، الکترود چسبان سریع و همچنین الکترود کم هیدروژن تقسیم میشوند. به این خاطر، خطر بروز ترکها و شکاف های داغ و خوردگی های بین دانه ای در آنها کاهش یافته است و دارای ساختار آستنیتی می باشند. الکترود kh-10cr ایساب ، الکترودی از نوع رتیلی است و در مکان هایی که سایش فلز با فلز وجود دارد، استفاده می شود. انچه که بایستی در مورد استنلس استیل و مشتقات آن مورد توجه قرار داد اینست که استنلس استیل بایستی مرتب با هوا در تماس باشد و اگر در اثر کار سرد مثل خمکاری ، برش ، فرم دهی و غیره پوشش سطحی آن دچار آسیب شده باشد و در مجاورت اکسیژن نباشد ، دچار زنگ زدگی خواهد شد. به خاطر همین مطلب است که وقتی یک واشر استنلس استیل را همراه با یک واشر لاستیکی به شدت محکم می کنیم به مرور زمان در اثر کمبود اکسیژن دچار زنگ زدگی می شود .

ایندکسر

آموزش سئو