فیلتر شنی

فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی دارای اسم انگلیسی (Sand Filter) به مخزنهایی از کالا فولادی ، بتنی ، فایبر گلاس و … گفته می‌شود که ذیل فشار (اتمسفریک) ساخته میشوندهمین مخازن اکثر وقت ها به صورت استوانه ای و دایره ای و گهگاه وقت ها مربع شکل ساخته میشوند. همانطور که از اسم آن پیداست، در بستر آن ها از شن و ماسه خالص استفاده میشود. به طور معمول از فیلتر شنی برای حذف نمودن انواع ذرات معلق فیزیکی بیولوژیکی موجود در آب و تا قطر 50 میکرون استفاده میشود.

این ناخالصی ها می تواند شامل انواع مواد آلی، پلانكتون، باكتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی ، گل، رنگ و… باشداین پاکسازی در فرآیند اول سیستمهای تصفیه آب صنعتی انجام میپذیردهمینطور اکثر زمان ها تایم ها پس از این فیلترها از فیلتر کربنی هم در مسیر تصفیه آب به کار گیری میشود. دستگاه فیلتر شنی (صافی شنی) با فيلتراسيون فيزيكی آب منجر حذف ذرات معلق و کدورت موجود در آب می شود.

در اين دستگاه، آب حاوی کدورت را از بستری که حیاتی دانه های شن و سیلیس می باشد عبور مي‌دهند. در اثر عبور آب از بستر شنی ، ذرات معلق آب در بین ذرات شن و ماسه گير كرده و آب تقريبا عاری از مواد معلق و کدورت، بدست می آيد. فيلتر های شنی يكی از بهترين طرز ها به جهت كاهش غلظت جامدات معلق در آب می باشنداین فیلترها حساس بستری شامل يك يا یک سری دسته لايه، كه هر لایه محتوی ذراتی از محصول سنگ ، گرانيت و يا دانه های آنتراسيت هستند. دانه بندی و اندازه همین ذرات هم اهمیت هم تفاوت دارد

انواع فیلتر شنی

فیلترهای شنی که به شکل بزرگ در صنایع دارای ارتباط حساس آب گزینه به کارگیری قرار میگیرند در یک نوع بندی کلی به سه مدل تقسیم بندی میشوند:

• فیلترهای شنی آرام  (Slow sand filters

) از همین دسته فیلتر فارغ از افزودن مواد منعقدکننده استفاده میشودشتاب جریان آب در این فیلترها دوچندان آرام هست که موجب میشود ذرات بیشتری محافظت شوند، که به نوبه خود فعالیت بیولوژیکی را تشویق می‌کنند. در عرض تعدادی روز، لایه بیولوژیکی شکل گرفته که دارای اسم schmutzdecke شناخته میشود، توانا به از در میان بردن رنگ و کدورت و تعداد زیادی باکتری است.

• فیلترهای شنی زیر فشار (Pressurized sand filters):

 در همین فیلترها کلیدی پخش یکنواخت سرعت جریان آب، فیلتراسیون انجام می¬شود. بسته به سکو شن و ماسه (اندازه دانه)، ذراتی به میزان 40 میکرومتر از جریان حذف می¬شوندگنجایش های جریان از 110 تا 150 Lpm تا بیش از 11.500 تا 15،000 Lpm به جهت واحدهای آیتم به کار گیری در سیستم های تبارک تجاری متغیر است.

• فیلترهای شنی پر سرعت (Rapid sand filters):

 فیلترهای شنی تند واحدهای تحت فشار میباشند که اکثر وقت ها در واحدهای موازی چندگانه گزینه استفاده قرار میگیرند و در ترازو ها و قابلیتهای متفاوت در دسترس هستند. تعبیه همین فیلترها به مساحت نسبتاً کمی احتیاج داردجنس دستگاه فیلتر ممکن می باشد از محصول استیل یا این که فایبرگلاس باشد. غالباً در میزان ای بزرگتر با پوشش اپوکسی و در اشکال کوچکتر دارای فرآورده فایبرگلاس هستند.

موردها کاربرد دستگاه فیلتر شنی

1. آب استخر

2. حذف رنگ‌ها

3. آب برگشتی برج‌های خنک‌کن

4. تصفیه آب استخرهای پرورش ماهی

5. فیلتراسیون فاضلاب‌های صنعتی و انسانی

6. تصفیه آب های سطحی (رودخانه‌ها یا این که چاه‌ها)

 7. پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 8. فیلتراسیون مصارف آشامیدنی و صنعتی (تصفیه‌ خانه‌های شهر و صنعتی) مشکلات ناشی از عدم استفاده از فیلتر شنی به‌ تیتر نمونه در استخرها (به علت باز بودن سطح استخراگر درصورتی که در صورتیکه در‌صورتی‌که در صورتی‌که آب استخر متناوباً بده بستان یا این که فیلتر نگردد، آب راكد ما‌نده و آلوده می شود. وجود مواد خارجی از قبیل برگ، خاک، گرد و غبار و رشد و تكثیر میکروب‌ها، انواع قارچ‌های میكروبی و تخم انگل‌ها در آب باعث بیماری‌هایی از قبیل یرقان، تب‌های روده‌ا‌ی، اسهال خونی، بیماری‌های پوستی و غیره می گردد كه بخصوص در استخرهای عمومی می بایست همین مورد قضیه شدیداً مورد اعتنا قرار گیرد.

عامل ها موثر بر کارکرد فیلتر شنی

در فیلتراسیون به شیوه فیزیکی، مورد ها بسیاری در کارکرد مناسب فیلترهای شنی موءثر هستند. مهمترین کارداران به جهت رسیدن به حداکثر راندمان تصفیه به تفسیر تحت می‌باشند :

 1. دانه بندی و شکل ذرات تشکیل دهنده بستر فیلتر شنی

 2. سرعت عبور آب از بسترکیفیت آب فیلتر شده بستگی چندانی به سرعت آب عبوری در بر روی بستر ندارد البته سرعت آب عبوری و میزان ذرات معلق موجود در آن ارتباط مستقیم اهمیت مدت زمان بهره برداری بین دو شست و شو و افت فشار در فیلتر شنی دارد. افت فشار در فیلتر شنی نمایانگر مسدود شدن اختلال و فرج بستر فیلتر توسط ذرات معلق و گلُ لای جذب شده است.

3. روش شست و شوی فیلتر : براساس نوع و بعد ها فیلتر شست و شو مهم به کار گیری از آب به تنهایی و یا شست و شو اصلی استفاده از آب و هوا انجام می‌شود. در شست و شو اساسی آب باید سرعت و فشار آب در حدی باشد تا حجم بستر را 15ارتقاء دهد، ذرات از نیز مسافت گرفته و ذرات به دام افتاده از بستر بیرون شوند. در فیلترهای اصلی سایز بالا آب به تنهایی توانایی برهم زدن بستر فیلتر شنی را ندارد به همین مراد از هوا برای نیز زدن بستر فیلتر به کار گیری می‌شود. به این استدلال تا 60% حجم کل فیلتر شنی را سیلیس مالامال می کنند نه بیشتر.

4. البته همین نکته را باید در نظر داشت که اقتدار پمپ طوری گزینش شود که فشار آب موجب برهم زدن بیش از حد بستر سیلیس نشود تا ناگهان سیلیس یا این که شن از فیلتر بیرون شود و به پیاله استخر وارد شود.

ایندکسر

آموزش سئو