بیماری التهابی روده (IBD) چیست؟

IBD چیست؟
بیماری التهابی روده (IBD) اصطلاحی است برای دو شرط (بیماری کرون و کولیت اولسراتیو) که با التهاب مزمن دستگاه گوارش (GI) مشخص می شود. 1 التهاب طولانی مدت باعث آسیب به دستگاه گوارش می شود. برخی از تفاوت های بیماری کرون و کولیت اولسراتیو:

بیماری کرو و کولیت اولسراتیو
کولیت اولسراتیو بیماری کرون
Can می تواند روی هر قسمت از دستگاه گوارش (از دهان تا مقعد) اثر بگذارد – در اغلب موارد قبل از روده بزرگ / روده بزرگ بر بخشی از روده کوچک تأثیر می گذارد. در روده بزرگ (روده بزرگ) و روده رخ می دهد
تصویر سیستم هضم انسان را با نواحی تحت تأثیر بیماری کرون برجسته نشان می دهد
تغییر اندازه تغییر اندازه LargerDownload_01 بارگیری تصویر
تصویر دستگاه هضم انسان را با نواحی تحت تأثیر کولیت اولسراتیو نشان می دهد
تغییر اندازه تغییر اندازه LargerDownload_01 بارگیری تصویر
مناطق آسیب دیده در تکه هایی که در نزدیکی مناطقی از بافت سالم وجود دارد ، دیده می شود مناطق آسیب دیده بطور مداوم (نه لکه دار) – معمولاً از روده شروع می شوند و بیشتر در روده بزرگ پخش می شوند.
التهاب ممکن است از طریق لایه های مختلف دیواره های دستگاه گوارش برسد التهاب فقط در لایه داخلی لایه روده بزرگ وجود دارد
علائم IBD چیست؟
برخی از علائم شایع عبارتند از:

اسهال مداوم
درد شکم
خونریزی رکتال / مدفوع خونین
کاهش وزن
خستگی
چه عواملی باعث IBD می شود؟
علت دقیق IBD ناشناخته است ، اما IBD نتیجه یک سیستم ایمنی نقص است. یک سیستم ایمنی با عملکرد صحیح به ارگانیسم های خارجی مانند ویروس ها و باکتری ها برای محافظت از بدن حمله می کند. در IBD ، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به محرک های محیطی پاسخ می دهد ، که باعث التهاب دستگاه گوارش می شود. همچنین به نظر می رسد که یک مؤلفه ژنتیکی وجود داشته باشد – کسی که سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری IBD دارد به احتمال زیاد این پاسخ ایمنی نامناسب را ایجاد می کند.

چگونه IBD تشخیص داده می شود؟
IBD با استفاده از ترکیبی از آندوسکوپی (برای بیماری کرون) یا کولونوسکوپی (برای کولیت اولسراتیو) و مطالعات تصویربرداری مانند رادیوگرافی کنتراست ، تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) تشخیص داده می شود. پزشکان همچنین ممکن است نمونه مدفوع را بررسی کنند تا مطمئن شوند علائم ناشی از عفونت ایجاد نمی شود یا آزمایش خون را انجام می دهند تا به تشخیص آن کمک کنند.

چگونه IBD درمان می شود؟
چندین نوع دارو برای درمان IBD ممکن است مورد استفاده قرار گیرد: آمینوسین سیلیکاتها ، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون) ، سیستم ایمنی و جدیدترین کلاس مصوب IBD – “بیولوژیک”. واكسيناسيون هاي متعدد براي بيماران مبتلا به IBD براي جلوگيري از عفونت توصيه مي شود. IBD شدید ممکن است برای از بین بردن قسمتهای آسیب دیده دستگاه گوارش نیاز به عمل جراحی داشته باشد ، اما پیشرفت در درمان با داروها بدان معنی است که عمل جراحی کمتر از چند دهه پیش کمتر است. از آنجا که بیماری کرون و کولیت اولسراتیو قسمت های مختلف دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد ، روش های جراحی برای دو شرط متفاوت است.

اختلالات گوارشی روده

 

IBD نیست …
IBD سندرم روده تحریک پذیر نیست (IBS)…

IBD نباید با سندرم روده تحریک پذیر یا IBS اشتباه گرفته شود. اگرچه افراد مبتلا به IBS ممکن است علائم مشابه IBD را تجربه کنند ، IBD و IBS بسیار متفاوت هستند. سندرم روده تحریک پذیر در اثر التهاب ایجاد نمی شود و بافت روده به نحوه قرارگیری در IBD آسیب نمی رساند. درمان نیز متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بیماری التهابی روده و سندرم روده تحریک پذیر ، به  بروید [PDF – 1.60 MB] .

IBD بیماری سلیاک نیست …

بیماری سلیاک یک بیماری دیگر با علائم مشابه IBD است. همچنین با التهاب روده مشخص می شود. با این حال ، علت بیماری سلیاک شناخته شده است و بسیار خاص است. این یک پاسخ التهابی به گلوتن است (گروه پروتئین هایی که در گندم و دانه های مشابه یافت می شوند). علائم بیماری سلیاک بعد از شروع رژیم بدون گلوتن از بین می رود ، اگرچه معمولاً ماه ها قبل از رسیدن کامل اثرات رژیم جدید می گذرد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>